Merhaba Ubuntu Linux

Posted on
ubuntu linux tips tricks
thumbnail

Bu yazı serisi bir günlük niteliği taşımaktadır.

hello

Merhaba ubuntu, diğer bir söyleyiş ile merhaba linux. Bugün uzun zamandır aldığım bir kararı yerine getirdim ve ubuntu ya geçiş yaptım. ilk başta birazcık bocalasamda, bir süre sonra alıştığımı kabül edebiliirm.

grub ekranıyla bir kaç problem yaşadım bunlardan birisi tabiki windows tarafını kaybetmem olmuştu. Her ne kadar ubuntu kullanmaya başlasamda, windows ihtiyaçlarım için bir kenarda olması güven verici. Ubuntu boot-repair(fotoğraf da çalıştırcağınız kodları görebilirsiniz ama unutmayın kurulumdan sonra, live ortamda çalıştırıyorsunuz) ile windows’u zahmetsizce grup ekranına ekledim ve artık rahatça hem windows hem de ubuntu etrafında gezinebiliyorum.

ubuntu açtığımda sistemindeki herşeyin sorunsuz çalışıp çalışmadığını öğrenmek adına ubuntu nun içinde olan system testing arayüzünü başlattım ve 45 dakikalık bir test sonucunda nerdeyse bilgisayarımın sahip olduğu herşeyi çalıştırdığını gördüm ve mutlu oldum.

Test ve problemler giderildiğine göre artık işler için sistemi etkin hale getirmeliyim diye düşündüm ve ihtiyaçlarımı kurmaya başladım:

  • Chrome
  • Spotify
  • AndroidStudio / JAVA
  • GitKraken - Git için pek çok ücretsiz dağıtım var ama dark temasını sevdiğim için direk gözüme gitKraken erişti ve basit bir şekilde kurulumunu yaptım
  • Sublime text ve Atom arasında kalsam da, hafif oluşu ile sublime text i seçtim